Jak możemy Ci pomóc?
- Pomożemy w zapewnieniu kwalifikowalności projektu do objęcia ulgą podatkową.
- Przygotujemy i złożymy wniosek o wydanie decyzji o wsparciu wraz z wymaganymi załącznikami.
- Przygotujemy dodatkowe wyjaśnienia w trakcie procedury oceny wniosku i udzielimy wsparcia w negocjacjach dotyczących warunków określonych w decyzji o wsparciu.
Szczegółowy zakres wsparcia
Analiza kwalifikowalności projektu w ramach PSI w świetle przepisów o pomocy publicznej i kryteriów uzyskania wsparcia
Przeanalizujemy oraz dokonamy weryfikacji założeń projektu w kontekście wypełnienia wymaganych kryteriów dostępu nałożonych na inwestorów przez przepisy regulujące udzielanie pomocy w ramach PSI, w szczególności w ramach następujących czynności:
- weryfikacja kryteriów ilościowych – zapewnienie minimalnego poziomu nakładów inwestycyjnych (wstępna analiza budżetu projektu w celu ustalenia szacowanej kwoty wydatków kwalifikowanych),
- szczegółowa analiza kryteriów jakościowych – osiągnięcie minimalnego progu wymaganego do udzielenia decyzji o wsparciu dla nowych inwestycji realizowanych w sektorze przemysłowym (wstępne wskazanie potencjalnej liczby kryteriów, które mogą zostać spełnione oraz kalkulacja liczby punktów do uzyskania),
- zaproponowanie obszarów i działań, które mogą zostać podjęte w celu uzyskania wymaganej liczby punktów w ramach kryteriów jakościowych, z uwzględnieniem wymogów warunkujących możliwość uzyskania punktów w ramach poszczególnych kryteriów oceny, jak również charakteru działalności Spółki,
- przegląd i analiza założeń projektu oraz zaproponowanie ewentualnych modyfikacji w tym zakresie.
Pomoc w procesie ubiegania się o wsparcie w ramach PSI
W przypadku pozytywnej decyzji w fazie 1, będziemy wspierać Spółkę w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej w procesie wnioskowania o wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wraz z załącznikami („wniosek”), w szczególności w ramach następujących czynności:
- weryfikacja pozostałej dokumentacji wymaganej przez zarządzającego obszarem,
- wsparcie w złożeniu wniosku do zarządzającego obszarem,
- doradztwo na etapie weryfikacji wniosku oraz negocjowania warunków przyznania pomocy publicznej na podstawie decyzji o wsparciu,
- monitoring procesu wydania decyzji o wsparciu,
- wsparcie w zakresie negocjowania ostatecznych zapisów decyzji o wsparciu, tak aby były one zgodne z potrzebami biznesowymi Spółki w kontekście inwestycji.
Wsparcie bieżące w rozliczeniach i raportowaniu
- Doradztwo w zakresie zaklasyfikowania rozliczeń do kategorii działalności zwolnionej i opodatkowanej Spółki.
- Wsparcie w zakresie rozliczania wykorzystania zwolnienia z CIT i przygotowania deklaracji podatkowych.
- Wsparcie w kwestiach związanych z raportowaniem realizacji inwestycji.
- Udzielanie odpowiedzi na bieżące pytania dotyczące PSI, obowiązujących procedur i zobowiązań wynikających z prowadzenia działalności w PSI.
Co zyskujesz?
Korzyści
Maksymalizacja szans na uzyskanie wsparcia
Minimalizacja ryzyka cofnięcia decyzji o wsparciu w przyszłości
Znaczące zmniejszenie obciążeń podatkowych
Opinie
Skorzystaj ze strefy możliwości
Przedsiębiorcy działający w Polsce mają możliwość ubiegania się o różnorodne dotacje w ramach perspektywy finansowej 2021-2027. Wśród programów wspierających rozwój i działalność przedsiębiorstw funkcjonują programy ogólnokrajowe, ograniczone do regionów oraz skupiające się na poszczególnych województwach. Sprawdź, jakie programy wsparcia są dostępne w Twoim województwie.
Zgodnie z obecnym projektem ustawy stosowanie e-faktur będzie obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. dla wszystkich polskich firm oraz zagranicznych posiadających w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Wdrożenie e-faktur będzie związane z koniecznością dokonania zmian w wielu obszarach działalności podatników. Sprawdź, czy jesteś gotowy na wprowadzenie e-faktur.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to program pozwalający uzyskać dodatkowe środki na rozwój.
Sprawdź, czy masz szansę uzyskać wsparcie.
Kalkulator Dywidendy pozwala wyliczyć kwotę, którą spółka hipotetycznie może wypłacić w formie dywidendy, zaliczki na poczet dywidendy albo na skutek umorzenia udziałów.
Podatek od niezrealizowanych dochodów (exit tax) dla osób fizycznych istnieje w Polsce od 2019 roku. Niejasność przepisów regulujących ten podatek budzi sporo kontrowersji oraz niesie ze sobą ryzyko niewłaściwej oceny sytuacji danego podatnika. By zmniejszyć to ryzyko oraz uświadomić podatnikom istnienie exit taxu, EY stworzył prosty test pozwalający na wstępną ocenę, czy w danej sytuacji obowiązek podatkowy wystąpił lub wystąpi w przyszłości.
Monitoring horyzontalny (Program Współdziałania) to nowa formuła pogłębionej współpracy największych podatników z administracją skarbową, oparta na transparentności i wzajemnym zaufaniu oraz oferująca konkretne korzyści – zmniejszenie ryzyk podatkowych i różnorodne ułatwienia. EY opracował barometr, który pozwoli zorientować się w ciągu 2 minut, czy warto mocniej zainteresować się tym rozwiązaniem. Odpowiadając na kilka prostych pytań w ramach ankiety, uzyskujesz możliwość szybkiej wstępnej diagnozy. Sprawdź, czy Program Współdziałania może być rozwiązaniem dla Twojej spółki.
Spółki prowadzące działalność badawczo-rozwojową i zatrudniające pracowników do jej wykonywania mogą odliczyć nadwyżkę ulgi B+R od zaliczek pobranych na podatek dochodowy pracowników, którzy co najmniej 50% czasu pracy/ świadczenia usługi poświęcają na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Sprawdź czy możesz skorzystać z ulgi i ile możesz zyskać.
Kalkulator Wypłacalności w sposób zautomatyzowany przeprowadzi błyskawicznie wstępną analizę, czy Twoje przedsiębiorstwo jest wypłacalne, czy też może znajduje się na granicy wypłacalności i niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań ratujących firmę. Przeprowadzając analizę będzie można skorzystać z wyjaśnień i wskazówek dotyczących sposobu wyliczania wypłacalności według przesłanek ustawowych. Sprawdź płynność oraz wypłacalność swojej firmy.